MEME HİJYENİ

Süt veren hayvanların meme sağlığında en önemli noktalardan biri de meme hijyenine dikkat etmektir. Hijyen bir bütündür ve burada yapılacak uygulamalar ve kullanılacak ürünlerin hepsi koruyucu amaçlıdır. Bu yüzden kullanılacak ürünlerin yıl içerisinde doğru seçilmesi, mevsime, zamana işletmenizin şartlarına uygun ve en önemlisi belirli periyodik aralıklarla farklı kimyasal etkinliğe sahip ürünlerin tercih edilmesi çok önemlidir.

Neta, meme hijyeni konusunda gerek sağım öncesi gerekse sağım sonrası farklı kimyasal etkinliğe sahip ürünleri amacına uygun uygulama yöntemleri ile sizlere sunmaktadır. Pazardaki ürünlere bakıldığında meme hijyeni için kullanılan kimyasal maddelerin başında PVP iyot en çok tercih edilenidir. En hızlı olmasa da en uzun süreli etkinlik ve geniş etki spektrumunun olması onu en yaygın meme antiseptiği yapmaktadır. PVP iyodlu ürünler bakteri hücre zarındaki proteinleri oksitleyerek daha uzun bir zaman diliminde mikrop öldürme işlemini gerçekleştirir.

VM 50 TETRA FOAM
Köpüklü meme temizleme

Ambalaj Şekli

0kg
0kg

ÖZELLİĞİ

Sağım öncesi meme temizleyicisidir. Natürel yapısı sayesinde, sağımdan önce tam meme hijyeni ile memedeki kirin temizliğini sağlayarak hijyen oluşturur ve deride enfeksiyonlara karşı yüksek koruma sağlar. Natürel köpüğü sayesinde memede bulunan kirin kolaylıkla temizlenmesini sağlar, ayrıca memeyi yumuşak tutacak şekilde hazırlanmış üstün bir formülasyona sahiptir.

KULLANIM ŞEKLİ

Veteriner hekim tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği takdirde; Mevcutta kullandığınız köpük kabını 2/3’ünü doldurunuz. Köpük kabını sıkarak köpük oluşturunuz. Tüm memeyi temizleyecek şekilde uygulama yapınız. Neta tetra foam ile uygulama yapıldıktan sonra çıkan kiri temiz bir havlu veya kağıt havlu ile temizleyiniz. Enfeksiyonlara ve mastisislere karşı memedeki kiri tek kullanımlık havlu ile yapmak en iyi sonucu verecektir. Her kullanımda temiz köpük kabı kullanın ve işlem bittikten sonra köpük kabını temizleyip bırakın.

KARAKTERİSTİK ÖZELLİĞİ

Oda sıcaklığında (15-25 Cº’de) kuru yerde, orijinal ambalajında ağzı kapalı olarak saklanmalı ve güneş ışığından korunmalıdır. Laktik asit içerir.

RAF ÖMRÜ

İmal tarihinden itibaren 1 yıldır. Ambalaj kapağı açıldıktan sonra 4 ay içinde tüketiniz.

VM 100 AKTİF
Konsantre Anstiseptik Çözelti

Ambalaj Şekli

0kg
0kg

ÖZELLİĞİ

Sadece Hayvan Sağlığında Kullanılır.
Konsantre antiseptik çözelti. Kahverengi iyot kokulu berrak sıvı formunda, Neta VM 100 çözelti 1ml’de 100 mg povidon iyot içerir. Gıdalarda ilaç kalıntı arınma süresi (i.k.a.s): Bulunmamaktadır.

KULLANIM ŞEKLİ

HER SAĞIMDAN ÖNCE VE SONRA MEME BAŞLARI İÇİN ETKİLİ ANTİSEPSİ
Veteriner hekim tarafından başka bir şekilde tavsiye edilmediği taktirde; Asepsi ve antisepsi amaçlı sulandırılmadan pamuk ve ya gazlı bez üzerine emdirilerek bölgeye sürülür. Korunma amacı ile her sağım sonrası, meme başı daldırma veya spreyleme yöntemi ile asepsiyi sağlar.

SATIŞ ŞARTLARI

Reçeteye tabi değildir.

RAF ÖMRÜ

Ambalajı açılmış ürünü 6 ay sürede kullanınız. Ürün uygun saklama koşullarında raf ömrü 1 yıldır.

VM 150 SÜPER
İyot bazlı köpük yapı

Ambalaj Şekli

0kg
0kg
0kg

ÖZELLİĞİ

KONSANTRE VEYA SULANDIRILABİLİR
Sağımdan önce ve sonra iyot bazlı köpük yada sulandırılabilir yapı.
VM 150 Süper, sulandırılmadan ve köpük formunda kullanıldığında sıvı yapıdaki ürünlere oranla tüketimi çok daha az olan ancak isteğe bağlı olarak 1/4 oranında sulandırılarak da (bu hali ile köpük haline gelmez, sprey olarak kullanılması gerekir) kullanılabilen iyot bazlı bir üründür.

KARAKTERİSTİK ÖZELLİĞİ

• PVP iyot %2.5 w/w*
• pH 5
• 25oC’de raf ömrü 12 aydır. Orjinal ambalajı açıldıktan sonra 4 ay içerisinde,
Sulandırılmış konsantrat ise 2 hafta içerisinde tüketilmelidir.
* w/w: 100 gr ürün içindeki etken maddenin gr cinsinden miktarını ifade eder.

KULLANIM ŞEKLİ

HER SAĞIMDAN ÖNCE VE SONRA MEME BAŞLARI İÇİN ETKİLİ ANTİSEPSİ TEMİZLİK VE KOZMETİK ETKİNLİK
• Yüksek antisepsi ve temizleme gücüne sahip bir üründür.
• Allerjik olmayan bileşimi ile meme başlarının yumuşamasını ve sağıma hazır hale gelmesini sağlar.
• Sağımdan önce uygulanmasını takiben gösterdiği antisepsi etkinliğinden dolayı bir inekten diğerine geçebilecek mikroplar etkisiz hale getirilmiş olur.
• Sprey olarak kullanabilme imkanı zamandan tasarruf sağlar.
• Sağımdan önce kullanılıyorsa, sağıma geçilmeden önce tek kullanımlık havlularla kolayca kurulanabilir. Böylece meme hijyeni sağlanırken süte karışmasıda engellenmiş olur.
Sağımdan sonra kullanılıyorsa meme başları kurulanmadan inekler bırakılmalıdır.
• Bir uygulamada inek başına yapılan tüketim en fazla 2 gr. (köpük olarak kullanılması halinde) yada 3 gr.’dır (sprey olarak kullanılması halinde). Yıllık tüketim 1-1.2 kg. (köpük) yada 1.5-1.8 kg. (sprey)dır.

VM 200 AKTİF
İyot bazlı krem yapı

Ambalaj Şekli

0kg
0kg
0kg

HER SAĞIMDAN SONRA MEME BAŞLARI İÇİN ETKİLİ ANTİSEPTİ VE KOZMETİK ETKİNLİK.

ÖZELLİĞİ

 • Sağım öncesi ve sonrası iyot bazlı, yüksek konsantrasyonlu gliserin içerikli kullanıma hazır, mastitis önlemeye yardımcı 1/3 oranında seyreltilerek kullanılan, içerdiği gliserinle memede cilt sağlığını koruyan hijyenik bir üründür.
  • Meme başlarını bütünüyle sarar.
  • Meme başlarında görülebilen nemlendirici, hidrolipidik, ince bir tabaka oluşturur.
  • Yüksek kozmetik etkinliğe sahiptir.
  • Daldırma kabıyla kullanılır.
  • Sağımdan sonra meme başları daldırma kabına daldırılır ve meme başları kurulanmadan İnekler bırakılır.

KULLANIM ŞEKLİ

Asepsi ve antisepsi amaçlı sulandırılmadan pamuk ve ya gazlı bez üzerine emdirilerek bölgeye sürülür. Sağım sonrasında memelerin hijyeni için 1/3 oranında seyreltilerek memeler üzerine daldırma kabı ile veya sürülerek uygulanır. Hijyen amaçlı kullanımında, hayvan barınakları için 1/10 oranında seyreltilerek binalar, işletme giriş ve çıkışları dökme veya püskürtme yolu ile yıkanır. Araç ve ekipmanların, cerrahi aletlerin hijyeninde 1/5 oranında seyreltilerek Araç ve ekipmanlar cerrahi aletler dökme püskürtme ve ya solüsyon içine daldırma yöntemi ile yıkanır.

VM 250 AKTİFEX
İyot bazlı krem yapı

Ambalaj Şekli

0kg
0kg
0kg

HER SAĞIMDAN SONRA MEME BAŞLARI İÇİN ETKİLİ ANTİSEPSİ VE KOZMETİK ETKİNLİK.

ÖZELLİĞİ

Sağım öncesi ve sonrası iyot bazlı yoğun kıvamlı, yüksek konsantrasyonlu gliserin içerikli kullanıma hazır, mastitis önlemeye yardımcı 1/4 oranında seyreltilerek kullanılan, içerdiği gliserinle meme hijyeni saplarken aynı zamanda memede cilt sağlığını koruyan hijyenik bir üründür.
• Meme başlarını bütünüyle sarar.
• Meme başlarında görülebilen nemlendirici, hidrolipidik, ince bir tabaka oluşturur.
• Yüksek kozmetik etkinliğe sahiptir.
• Daldırma kabıyla kullanılır.
• Sağımdan sonra meme başları daldırma kabına daldırılır ve meme başları kurulanmadan İnekler bırakılır.

KULLANIM ŞEKLİ

Asepsi ve antisepsi amaçlı sulandırılmadan pamuk ve ya gazlı bez üzerine emdirilerek bölgeye sürülür. Sağım sonrasında memelerin hijyeni için direkt veya 1/4 oranına kadar da seyreltilerek, memeler üzerine daldırma kabı ile veya sürülerek uygulanır.

VM 300
İyot bazlı film yapı

Ambalaj Şekli

0kg
0kg
0kg

İYOT BAZLI FİLM YAPI
ÖZELLİĞİ

Meme başları için etkili antisepsi ve iki sağım arası geçen sürede meme başlarının korunması için görünebilir film zar tabaka oluşumu sağlar. VM 300, meme hijyeni uygulanmasını takiben 5-10 dakika içerisinde kuruyarak meme başları üzerinde elastik bir zar tabakası oluşturur. Bu zar tabakası meme başları üzerinde 8 saat kalarak, meme başlarını mevcut kirlerden ve mikropların saldırısından korur. Sağımdan önce uygun bir temizleme metoduyla kolayca meme başları üzerinden çıkar. Özel zar tabakası sayesinde meme ucu kanalı mekanik olarak kapanırken, içeri girme ihtimali olan mikroplarda PVP iyodun etkisi ile öldürülmüş olur. Zar tabakasını oluşturan bileşenler cildin nefes almasını engellemeyecek şekilde özel olarak tasarlanmışlardır.

İKİ SAĞIM ARASI GEÇEN SÜREDE MEME BAŞLARINDAKİ KALICI ZAR TABAKASI

• Yüksek enfeksiyon riski olan ortamlarda, özellikle kapalı ahır sistemlerinde, sıcak ve nemli iklimlerde meme başlarını etkin bir şekilde korur.
• PVP iyot, etkili bir antisepsi sağlarken, özel bileşimi sayesinde meme başlarının nemlenmesine yardımcı olur.
• Zar tabakası bir sonraki sağım işlemine geçilmeden önce uygun bir temizleme metoduyla ya da neta’nın sağım öncesi kullanılan köpüklü temizlik yöntemiyle kolayca meme başları üzerinden çıkar.
• Zar tabakası meme başları derisinin diken ve benzeri bitkiler tarafından çizilmesini engeller, sineklere karşı korur.
Süt akıtan ineklerde meme başlarından sütün akmasını engeller.

KARAKTERİSTİK ÖZELLİĞİ

• Sulandırmadan, sağımdan sonra daldırma kabı yada Auto Dipper ile uygulanır.
• PVP iyot içeriği %1.35 w/w
• pH 5-5.5
• 0-25 Cº’de raf ömrü 12 aydır. Orjinal ambalajı açıldıktan sonra 4 ay içerisinde tüketilmelidir.

VM 400
Okaliptus bazlı film yapı

Ambalaj Şekli

0kg
0kg
0kg

ÖZELLİĞİ

VM 400’ün meme ucunda oluşturduğu bariyerle açık olan meme ucunun mikrop kapmasını engeller. İçerdiği akaliptus yağı tıpkı okaliptus gibi iyi bir antisepsidir.

KULLANIM ALANI VE UYGULAMA ŞEKLİ

VM 400 kullanıma hazır bir meme ucu daldırma solusyonu olup, seyreltmeden her sağım sonrası meme uçlarını daldırma yöntemi ile uygulanır. Azami etkinin sağlanması için meme ucu daldırma tüpü geri tepme kilidi ile kullanılmalıdır. İçerdiği okaliptus yağı tıpkı okaliptus gibi iyi bir hijyen sağlayıcıdır. Her memeye 1 ila 3 saniye tatbik edilmelidir. Her bir hayvan için kullanımı ortalama 5-8 gr olarak hesaplanmıştır. Açık yaralarda kullanılması önerilmez.

MUHAFAZA ŞARTLARI

Yüksek sıcaklıklardan uzak muhafaza ediniz, Oda sıcaklığında (15-25 Cº’de) kuru yerde saklanmalı ve güneş ışığından korunmalıdır.

RAF ÖMRÜ

İmal tarihinden itibaren 12 aydır.
Ürün açıldıktan sonra 6 ay içerisinde tüketilmelidir.
Boş ambalajlar yerel yönetmeliklere göre imha edilmelidir.